további marketing és értékesítés

Offline és online hirdetésekOffline és online hirdetések

A hirdetés még mindig az egyik meghatározó eszköz arra, hogy termékünkre, szolgáltatásunkra felhívjuk a figyelmet, azonban korunkban ennek megítélése, az egyes célcsoportok fogadókészsége is jelentősen változik.

Már nem ugyanaz
Számos felmérés szerint a hagyományosnak mondható hirdetések hatékonysága meredeken zuhan az utóbbi évtizedben, és felnőtt egy generáció, akik nem hiszik el, hogy az ember jóképű/csinos lesz a kozmetikumoktól, hogy szép családja lesz, ha egy adott mosóport használ, vagy, hogy néhány tudományos szakkifejezés a tévéből megoldja majd a fog/emésztési/ízületi stb. problémáit.

Bár az elméletet a zenére és a filmekre dolgozták ki, de a hirdetésekre is igaz lehet, hogy az ember hirdetés-befogadási hajlandósága kamasz és fiatal felnőtt korában elkezd megcsontosodni. Ahogy fiatalkora zenéit, filmjeit tekinti később „jó zenének” illetve „jó filmnek”, úgy egy-egy hirdetéstípusra, marketingüzenetre is ekkor válik fogékonnyá.

 

Romló hatékonyság, változó eszközök
Sok nagy márka arról panaszkodik, hogy a megszokott, és egyre drágábbá váló, nagy költségvetésű hirdetési kampányok épp csak a forgalom megtartásához elegendőek, míg mások örömmel veszik észre, hogy egy-egy jól sikerült, frappáns videójuk milyen hatalmas forgalmat generált, ha másutt nem, a weboldalukon.
Változik a világ és a sikeres hirdetések mind inkább elrugaszkodnak a termék, vagy szolgáltatás szimpla ismertetésétől. Vagy szórakoztatnak, vagy provokálnak, rendszerint erős (egyre erősebb) érzelmi reakciókat váltanak ki, témájukban pedig néha nem is érintik a márkát, terméket, amit reklámoznak. A közös, hogy mindenképpen elérik a befogadó közeg mind magasabb ingerküszöbét, ami minden társadalmi csoportnál más és más. Átmeneti korszakban élünk ugyanis, ahol egy fiataloknak (<30) szánt terméket már alapvetően más eszközökkel kell hirdetni, mint egy 45+-os korosztálynak valót. Ez várhatóan igaz lesz a következő 20-30 évre, ami után a fizetőképes keresletet már szinte kizárólag az internet-generáció tagjai jelentik majd.

Online-offline, van ennek értelme?

A fentiek értelmében a két kategória célközönsége részben elkülönül, részben pedig technikai okok miatt összemosódik. Míg az online hirdetések értelemszerűen a rendszeres és tudatos internethasználókhoz jutnak el elsősorban (minél fiatalabb a célcsoport, annál inkább jellemző rájuk, hogy kizárólag a neten tájékozódnak), addig az offline hirdetések sokfélék és csak nagy általánosságban igaz, hogy elsősorban az idősebb generációt célozzák.

offline és online hirdetések

Ráadásul a két műfaj egyre több ponton mosódik össze. A nyomtatott plakátokon egyre gyakoribbak a QR kódok, amelyekkel további, online információkhoz juthatnak az érdeklődők, az okostévék már messze nem csak egyirányú, passzív tartalmat közvetítenek, és alig van manapság olyan kampány, amelyik eszköztárából hiányozna a közösségi média, vagy valamely más, online aktivitás.

Hat érv, amiben jobbak az online hirdetések

az online hirdetések előnyei


  1. Az online hirdetések nagyon pontosan targetálhatók, ma már szinte csak az olvassa, akit érdekel, alig van meddőszórás.
  2. Precízen kalibrálható költségek.
  3. Mozgókép, hang, számítógépes grafika; tág teret adnak a kreativitásnak.
  4. 25 év alatti fiatalokat szinte kizárólag így lehet megszólítani.
  5. Jellemzően olcsóbb az egy, célcsoportba tartozó személyre vetített elérés költsége
  6. Pontosan látszik, hogy a hirdetés hány embernek és mikor jelent meg, hányan kattintottak rá, mennyi időt töltöttek az oldalunkon, stb. Mérhető, precízen kalibrálható, ezért az egy főre jutó elérés költsége kiszámítható, és jellemzően olcsóbb.


Öt érv, amiben jobb az offline

Öt érv amiben jobb az offline


  1. Bizonyos lokalizációkba csak az offline jut el, pld. az autópályák közönségéhez csak a rádió és a plakátok, stb.
  2. Egyes általános, FMCG (gyorsan fogyó, mindennapi cikkek) termékkategóriáknál hagyományosan offline hirdetéseket használnak, ezek hatékonyabbak ezen a területen.
  3. Nagyobb az offline presztízse. Egy televíziós reklám után komolyabbnak, erősebbnek tűnik a hirdető cég.
  4. Vannak összetett képi és szöveges üzenetek, amelyeket egy kis banneren nehéz átadni. Ehhez nagyobb, „lassabb” felület kell.
  5. Bizonyos közönséghez (pl. nyugdíjasok, kistelepülések lakói) csak offline lehet eljutni.