Ebben a cikkben:

A gyógyító munka: szolgálat - Interjú Kozma Imre atyával

2018. March 28.
385

Az új szárnyat a meglévő műemléki főépülettel hídszerű folyosó köti össze az 1. emeleti szinten. A jelenleg is működő, Frankel Leó úti egységnek bővítésére vonatkozó vállalkozói szerződést 2017 októberében írta alá a kórház tulajdonosa és működtetője, a Betegápoló Irgalmasrend és a Grabarics Építőipari Kft.

Kozma Imre atya, a Rend magyarországi elöljárója, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke vezetésével az irgalmasrendi kórházak ma is a minőség, a felelősség, az elfogadás  és a hospitalitás szellemében működnek. A jelenleg is zajló fejlesztések szintén az Irgalmasrend küldetésének alapértékeivel összhangban zajlanak.

GÉM: A folyamatban lévő beruházás első ütemében létrejövő egységet a Betegápoló Irgalmasrend finanszírozza. További nagyívű fejlesztések is megvalósulás előtt állnak, állami támogatással. Hogyan értékeli?

Kozma Imre atya: Nagy öröm számunkra, hogy felfigyeltek az Irgalmasrend szerepvállalására. Amikor Magyarországon évente több tízmilliárd forinttal kártalanítják az egészségügyi intézményeket, addig a mi intézményeink az elmúlt 20 év során soha egyetlen fillér adósságot nem halmoztak fel. Ez nem azt jelenti, hogy rendkívüli bevételekre tettünk szert, hanem azt, hogy a rendelkezésre álló pénzösszegeket a fenntarthatóságra és a működőképességre fordítottuk. Ez az egyik oka. A másik, az a szellemiség, amit intézményeink képviselnek. Nem lehet ugyanis figyelmen kívül hagyni azt a munkát, amit az Irgalmasrend a szegény betegek szolgálatának, az irgalmas szellemiség és gyógyítás újjáélesztésének szentel. Erre a hozzáállásra a gyógyító kultúrában nagy szükség van. Az irgalmas karizma, a hospitalitás lényege, hogy a beteg ember, aki egyben a legkiszolgáltatottabb is, sajátos fogadtatásban részesüljön az Irgalmasrendi intézményekben. Nálunk a beteg várt és szeretettel látott vendég. Gyógyítóintézményeinkben úgy igyekszünk körülvenni a hozzánk érkezőket, hogy az a javukat szolgálja. Ez a lelkület járja át kórházaink és egyéb gyógyító intézményeink légkörét, sugárzik a falakból is, és munkatársaink, az orvosok, nővérek és más szakemberek szellemiségéből. A gyógyító munka ugyanis szolgálat.

GÉM: Jelenleg Magyarországon mennyi Irgalmasrendi kórház működik? Volt már példa ilyen jellegű támogatásra?

Kozma Imre atya: Magyarországon az intézményesített gyógyítás úttörői az irgalmasrendi szerzetesek voltak még a 17. században. A rendet Istenes Szent János szellemében alapították Spanyolországban, 1571-ben, hazánkban már 1650-ben megalakult az első irgalmasrendi kórház. Néhány évtized múlva a történelmi Magyarország területén már nyolc rendházban és ispotályban tevékenykedtek az irgalmasok. A trianoni békediktátumot megelőzően pedig már tizenhárom kórházat számláltunk, ezek közül 1920 következtében nyolc határainkon kívülre szakadt. A megmaradt öt kórházat 1950-ben államosították.  Az újrakezdés lehetősége a rendszerváltoztatással érkezett el.

A 20. századi megpróbáltatások után, nagyon szigorú feltételek mellett kezdhettük el a gyógyítást visszajuttatott kórházainkban. Csak a kőből épített épületeket kaptuk vissza, azokat a háttérintézményeket, amik korábban az intézmények fenntartását és működését biztosították, sajnos nem. Ezért igen komoly erőfeszítésekbe került, hogy talpon maradjunk.

Magyarországon jelenleg a Betegápoló Irgalmasrend a Budai, a Pécsi, a Váci Irgalmasrendi Kórházat, az Érdi Szent József Otthont, valamint a Pilisvörösvári Szent Erzsébet Otthont működteti. Az Egri és a Pápai kórházaink átvételét nem vállalhattuk, hiszen addigra, az elmúlt negyven év során a szerzetesek „elfogytak”. Most kapaszkodunk felfelé, mert tudjuk, hogy az irgalmasrendi kórházak által meghonosított keresztény gyógyító kultúrára, ma  ugyanakkora szüksége van az emberiségnek, mint ötszáz évvel ezelőtt, a Rend alapításakor.

Mindazonáltal, a Betegápoló Irgalmasrend kórházai, mint közfeladatot ellátó intézmények, az egészségpénztárral kötött szerződés értelmében az elvégzett munkáért megkapják a fizetségüket, állami támogatásban ezidáig azonban nem részesültek. A magyar kórház-finanszírozás sajátossága ugyanis az, hogy a tevékenység során elavuló berendezések pótlását, és épületek karbantartását a kórház tulajdonosára hagyja. A rendi kórházak esetében ennek előteremtése a működtető Betegápoló Irgalmasrend feladata. A Rend a közelmúltban számos olyan fejlesztést hajtott végre – hála a nagylelkű támogatóknak és adományozóknak –, amelyek hozzájárultak a szolgáltatások javulásához. Ezért is nagy öröm számunkra a most felénk forduló kormányzati figyelem.

GÉM: Várhatók-e további támogatások ilyen jellegű fejlesztésekre?

Kozma Imre atya: 2015-ben kaptunk támogatást – főleg uniós forrásból-, elsősorban az energia-racionalizálással kapcsolatban, ez a fűtési rendszer megújulását és a teljes nyílászárók cseréjét jelentette intézményeinkben. Összegszerűen 2,9 milliárd Ft-ról van szó.  Két évvel ezelőtt, 2016-ban, az egyetlen hazai, katolikus-keresztény poliklinikánkon, a Budai Irgalmasrendi Kórházunkban az átvilágító berendezések cseréje valósulhatott meg. A visszakapott kórház gépei, műszerei „matuzsálemi” korban voltak. A közel 1 milliárd forintnyi összeg az összes képalkotó, diagnosztikai berendezés cseréjét biztosította. A legnagyobb beruházás viszont most kezdődött, a régi épület rekonstrukciója mellett bővítés is történik. Amennyiben a mai igényeknek megfelelően szeretnénk beteg testvéreinket fogadni, nem elegendő az a négyzetméter, amelyen eddig gyógyítottunk. Ha elkészül, akkor Budapest egyik gyöngyszeme lesz ez a kórház és kiválóan betagolódik a fővárosunkat érintő megújulási folyamatba is.

GÉM: Mitől lesz más az Irgalmasrendi kórház?

Kozma Imre atya: A fejlesztés megkönnyíti a gyógyító személyzet életét, javítja az ellátást és a betegek helyzetét. Összességében a gyógyítást gazdagítja. Hogy miért fontos ez? Az életkor kitolódott, egyre több idős ember kerül a kórházakba. Az ő gondozásuk egészen más kihívást jelent, mint egy fiatal beteg, aki az esetek többségében igen hamar, gyógyultan távozik. Egyre több az idős ember, aki teljes életet tud élni, de egészségileg nagyobb támogatásra szorul, gyógyításra, ápolásra.. Az öreg emberek esetében gyakran csak megkönnyíteni lehet az életüket. A kisebb pénzű betegek sajátos figyelmet kívánnak, mást, mint azok, akik jobb körülmények között élnek. Van-e nagyobb lehetősége a szegénynek, a betegnek, az irgalmasok ajándékánál, akik Istenes Szent János példájára irgalmas szeretettel szolgálnak? Szeretettel, amely kiszolgáltatja magát, irgalommal, amely védettséget is garantál.

Mielőtt visszakaptuk kórházainkat, tanulmányútra mentem Amerikába, hogy bepillantsak annak a rendszernek a „lelkébe”. Megdöbbentem tapasztaltam, hogy a tengerentúlon, ahol minden kórház maximálisan felszerelt, azt vallják, a műszerezettség, a szakmai felkészültség a gyógyításban a 40%-ot, míg az emberi tényező 60%-ot jelenti. A Betegápoló Irgalmasrend legfontosabb törekvése pontosan az emberi tényezőnek a minőségi fejlesztése, megbecsülése, értékelése és hangsúlyozása. Mert a legmagasabb fokú szakmai tudás, a legbiztonságosabb gyógyítóeszközök bevetése és a legmodernebb körülmények megteremtése összességében sem ér el olyan magasszintű eredményt, ha nem olyan emberek fogadják a betegeket, akik szeretettel ápolják őket. Istenes Szent Jánost idézve, az igazi gyógyító szeme a szíve közepében van, mert valójában a szívével kell látnia a betegség súlya alatt görnyedező embert. Az Irgalmasrend által nyújtott lelki gazdagság nélkülözhetetlen az igazi gyógyításhoz. Méltóság kérdése, hogy a hozzánk forduló emberek bizalmával nem élünk vissza. Igény, hogy a betegek biztonságra találjanak közelünkben és visszanyerjék az egészségüket is. Isten egymásra bízott bennünket. Mi szeretnénk ezt az isteni igazságot és rendünk karizmáját (hospitalitas) tetteinkben, szolgálatunkban, a gyógyításban jelenvalóvá tenni - eleink példáját is követve.

GÉM: Várhatóan mikorra fejeződnek be a fejlesztések?

Kozma Imre atya: A rendi jelmondat jegyében: „Kapunk tárva, a szívünk még inkább”! A Pécsi, a Váci Kórházaink fogadják a betegeket. Ezen intézményeink túl vannak a felújításon. Ott a Rend a saját pénzét fordította a fejlesztésekre.

A budai nagyberuházás a tervek szerint 2019 közepére fejeződhet be.

Az első ütem munkálatai megkezdődtek. A hatalmas, új épületben fekvőbeteg osztályok lesznek. Amint már említettem, ennek teljes finanszírozását a Rend vállalta magára, a Rómában található központunk biztosítja. Ez a teljes beruházás költségének 45%-a, körülbelül 24 millió euró. Nagy örömünkre szolgál, hogy a beruházás másik felét a Magyar Kormány állja. Hálásak vagyunk, hogy nemcsak egy csodálatos épület születik a főváros világörökségi területén, hanem azért is, mert egy valóban modern gyógyító intézmény jön létre. Nagy megelégedésünkre van, hogy a beruházás megvalósítását, a Grabarics Kft. nyerte el. ,A munkálatok minden nap újabb és újabb felismerésekkel gazdagítanak bennünket. Csodálatra méltó elkötelezettséggel találkozunk. A dolgozók szorgalma és összehangolt munkája szembetűnő. A munkavezetők, irányítók szervező tevékenysége magabiztos légkört áraszt, és nyugalmat teremt. A váratlan helyzetek megoldása spontaneitást sugároz.  Gratulálok a cég vezetőjének, hogy ilyen kiváló gárda garantálja a minőségi munkát.. Okkal lehet büszke rájuk!

Keretes:

A Kormány a Betegápoló Irgalmasrend egyes projektjeinek finanszírozásához szükséges intézkedésekről szóló 1231/2016. (V.12.) Korm. határozatával elismerte a Betegápoló Irgalmasrend közfeladat átvállalásával kapcsolatos munkáját, támogatja a Betegápoló Irgalmasrend-Budai Irgalmasrendi Kórház komplex felújítását, melyet a 211/2016. (VII.21.) Korm. rendelettel kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánított.

Süti kezelés beállítása
Mi és partnereink az Ön engedélyét kérjük arra, hogy cookie-kat tároljunk eszközén személyre szabott hirdetések és tartalom nyújtásához, hirdetés- és tartalomméréshez valamint nézettségi adatok gyűjtéséhez.
Süti kezelés beállítása